Projekt „Wsparcie dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwoju oraz ich rodzin i opiekunów”, zakłada realizację bezpłatnych zajęć terapeutycznych grupowych i indywidualnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami (w wymiarze łącznym ponad 423 godzin) a także konsultacji indywidualnych (50 godzin) oraz spotkań grupowych dla członków rodzin osób z niepełnosprawnościami (12 spotkań). Dobór konkretnych zajęć wynikać będzie z bieżących potrzeb i diagnoz uczestników. Dla każdego małoletniego uczestnika projektu, przeprowadzone zostanie badanie testem PEP-R (profil psychoedukacyjny Shoplera) albo inna ocena funkcjonalna, który/a wskaże w jakich obszarach dziecko posiada największy poziom deficytu.
 
W ramach realizacji projektu planuje się następujące formy wsparcia, w podziale na dwie grupy Beneficjentów:
 
I.ZAJĘCIA INDYWIDUALNE I GRUPOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI: 
 
ZAJĘCIA INDYWIDUALNE:
  • Zajęcia z rozwoju funkcji motorycznych, w tym fizjoterapeutyczne oraz z integracji sensorycznej (prowadzone przez fizjoterapeutę, terapeutę pedagogiki leczniczej, gimnastyka korekcyjnego, terapeutę SI)
  • Zajęcia logopedyczne i AAC, w tym z wykorzystaniem treningu słuchowego metodą Warnkego (prowadzone przez logopedę i terapeutę AAC)
  • Zajęcia z rozwoju funkcji poznawczych, w tym m.in.biofeedback oraz wykorzystanie mikropolaryzacji tDCS (prowadzone przez pedagoga specjalnego - oligofrenopedagoga, pedagoga osób z ASD, MPD i innych) 
ZAJĘCIA GRUPOWE
  • Trening Umiejętności Społecznych (prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę) - zajęcia grupowe (grupa od 2 do 8 osób, w zależności od doboru terapeuty) - przyjmuje się, że udział wezmą minimum 4 grupy. 
II. ZAJĘCIA GRUPOWE DLA CZŁONKÓW RODZIN OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI 
Spotkania prowadzone w ramach tzw. Klubu Rodzica i Opiekuna. Będą miały charakter grupowy. Klub jest grupą wsparcia, wymiany wzajemnych doświadczeń pomiędzy rodzicami dzieci z niepełnosprawnością. Moderatorem Klubu będzie doświadczony nauczyciel, terapeuta, pedagog albo psycholog. Uczestnik projektu może wziąć udział w dowolnej liczbie spotkań, wedle preferowanej przez siebie wybranej tematyki spotkania. Nie ma obowiązku być na każdym spotkaniu. Tematyka realizowanych spotkań będzie publikowana na bieżąco przez Projektodawcę, do wiadomości Uczestników, w tym w postaci wydarzeń na profilach społecznościowych Projektodawcy. W ramach Klubu Rodzica uczestnikom zapewniony zostanie:
• drobny poczęstunek (kawa, herbata, ciastka, itp.), tak by atmosfera współpracy była przyjemna i otwarta,
• dodatkowa opieka nad dziećmi w trakcie trwania w/w spotkań.
Zaplanowana liczba spotkań, w ramach realizacji projektu - 12.
 
III. INDYWIDUALNE WSPARCIE DLA RODZIN DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
W ramach realizacji działania, prowadzone będzie indywidualne wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla rodzin dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Osoby potrzebujące będą miały możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa w zakresie wspierania siebie oraz swoich najbliższych, dzieci w zakresie problemów z jakim się spotykają. Spotkania przybierać będą formę indywidualnego instruktażu, rozmowy wspierającej i kształtującej. Dobór konkretnych zajęć wynikać będzie ze zgłaszanych bieżących potrzeb i diagnozy terapeuty. 
 
Poradnictwa udzielać będą:
• psycholog,
• logopeda,
• terapeuta - pedagog specjalny,
• terapeuta SI,
• fizjoterapeuta.
 
Harmonogram zajęć dla dzieci i młodzieży:
Zajęcia realizowane będą w dni powszednie w godzinach wczesnorannych (między 7.00 a 9.00) oraz w soboty. Szczegółowy harmonogram zajęć będzie dostosowywany indywidualnie do potrzeb Beneficjentów. Na zajęciach będą prowadzone dzienniki oraz dokumentacja fotograficzna.
 
Miejsce realizacji wsparcia:
Zajęcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz spotkania w ramach „Klubu Rodzica i Opiekuna”, będą realizowane w Placówce Terapeutycznej "Dzieńdoberek", przy ul. Żubrów 3, w Szczecinie.
 
Termin realizacji projektu:
Projekt realizowany w terminie od 02.01.2024 r. do 31.12.2024 r.
 
Grupa docelowa:
Projekt jest skierowany do osób, które zamieszkują na terenie powiatu Szczecin. 
 
Beneficjentami projektu są:
  • Dzieci, młodzież z niepełnosprawnościami (legitymująca się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności), bez względu na wiek i stopień niepełnosprawności. Dopuszcza się również możliwość skierowania zadania do osób z niepełnosprawnością posiadających zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza psychiatrę potwierdzające całościowe zaburzenia rozwojowe (w tym orzeczenie z publicznej PP, gdzie w komisji zasiadał lekarz psychiatra) albo w przypadku dzieci w wieku 0-3 lata zaświadczenia o stanie zdrowia wskazujące na brak oczekiwanego prawidłowego rozwoju dziecka, wydanego przez lekarza psychiatrę lub pediatrę lub odpowiedniego dla danego schorzenia lekarza specjalistę). Zakłada się, że będzie to minimum 40 osoby. 
  • Członkowie rodzin osób z niepełnosprawnościami; w tym rodzice (opiekunowie), dziadkowie, rodzeństwo, wujostwo i inni - jeśli zadeklarują, że pełnią funkcje opiekuńcze wobec dzieci z niepełnosprawnościami – minimum 45 osób. Ponad to zakłada się, że ,minimum 25 osób dorosłych będących rodzicem/opiekunem dzieci/młodzieży z niepełnosprawnościami skorzysta z indywidualnego wsparcia terapeutycznego.
Rekrutacja:
Rekrutacja przeprowadzona zostanie w terminie od początku realizacji projektu, przy czym będzie
miała charakter ciągły (do wyczerpania ilości miejsc). Projekt jest skierowany do osób, które zamieszkują na terenie powiatu Szczecin. Osoby chętne do udziału w zajęciach będą musiały wypełnić odpowiedni kwestionariusz, w tym oświadczenie dotyczące miejsca zamieszkania na terenie miasta Szczecin i oświadczenie dotyczące pozostawania członkiem rodziny osoby z niepełnosprawnością (jeśli dotyczy). W przypadku dziecka mającego wziąć udział w zajęciach koniecznym będzie załączenie kopii ww. zaświadczeń.
Dokumenty znajdują się TUTAJ
 
Na każde z w/w form wsparcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne lub mailowe.
 
Kontakt z Biurem Projektu:
Adres: ul. Żubrów 3/1, 71-617 Szczecin
tel. 577 895 444
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Informacje o dofinansowaniu:
Całkowita wartość projektu: 60 650,00 zł
Kwota dofinansowania: 60 650,00 zł
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie "Synergia"
 
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
plakat wsparcie UM

 

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gospodarczego i edukacji "Synergia"

ul. Żubrów 3/1
71-617 Szczecin

kom.: 501 637 626
tel.: 91 400 38 82
biuro@synergiaszczecin.pl

NIP: 852-259-67-40
REGON: 321187493
KRS: 0000410582

Godziny pracy biura:
poniedziałek - piątek: 08.00 - 16.00